Skip to content
Roksana Kularska-Król

Roksana Kularska-Król

dr sztuki, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi w roku 2007 otrzymując dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Ryszarda Hungera. Doktorat na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zajmuje się malarstwem, fotografią, wideo oraz performance.  Tworzy także ilustracje oraz projekcje do spektakli teatralnych. Ważnym aspektem jej twórczości jest wizualizacja archetypu Wielkiej Bogini.

W 2007 roku otrzymała nominację do nagrody na najlepszy dyplom roku ASP w Łodzi.

W roku 2014 otrzymała Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi (projekt „Labirynt”) oraz dwukrotnie Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017, 2020).

Wraz z mężem Sebastianem tworzy duet artystyczny robosexi. Obszary ich działań to: obiekt,  instalacja, video, performance. Za projekt How Many Roads zostali nagrodzeni Plastrem Kultury 2020.

Wystawia w Polsce i za granicą.

Galeria

Praca Prezentowana Na Wystawie Plaża Żeńska/Frakcja Na Wyjeździe W Centrum Aktywności Twórczej W Ustce W 2021 Roku. Zdjęcie Przedstawia Instalację Wideo-ceramiczną Pod Tytułem Dzika Plaża. Na ściankach Białego Ceramicznego Naczynia W Kształcie Misy Wyświetla Się Kadr Z Wideo Z Małą Dziewczynkę O Zdziwionym Wyrazie Twarzy. Na Głowie Ma Dużą Kokardę. Ubrana Jest W Jasną, Koronkową Sukienkę. Wokół Kadru Przebija Się Obraz Kapiącej Wody W Tężni Solankowej. Jest W Kolorze Sepii.
Dzika plaża,instalacja wideo- ceramiczna,2021_fot. K. Tomasik
Zdjęcie Przedstawia Obraz Pod Tytułem Królowa Nocy Odstrasza Demony. Obraz Jest W Formie Tonda. W Jego Centralnej Części Widać Kobietę, Królową Nocy, Która Trzyma Ogromnego Koguta. Obraz Namalowany Jest W Komiksowym Stylu. Kobieta Ma Niebieskie Powieki Oraz Niebieskie Ubranie. Nos Stanowią Dwie Kropki, A Usta Mają Kształt Czarnego Serca. Kogut Ma Zółtą Głowę, A Reszta Jego Ciała Oraz Grzebień Na Głowie Jest W Odcieniach Czerwieni.
Królowa Nocy odstrasza demony, akryl na płótnie, 2021
Zdjęcie Z Performance Lepiej Być Piękną I Bogatą Z Wystawy Pod Tym Samym Tytułem. Performance Odbył Się W Galerii XXI W Warszawie W 2018 Roku. Zdjęcie Przedstawia Performerkę Roksanę Kularską-Król, Która Znajduje Się Po Lewej Stronie Kadru. Ubrana Jest W Czarną Sukienkę Z Trenem, Stylizowaną Na Koniec XIX Wieku. Włosy Ma Spięte W Kok. W Rękach Trzyma Doniczkę, Z Której Wysypuje Ziemię Na Podłogę Ułożoną Z Płaskich Kamieni. Za Performerką Ciągnie Się Długa Smuga Imitująca Krew. Smuga Miesza Się Z Ziemią. Na Pierwszym Planie Zdjęcia Widać Głowę Mężczyzny Oświetloną światłem Z Projektora. Mężczyzna Stoi Na Białym Prostopadłościanie. Po Prawej Stronie Kadru, Na Tle Czarnej Zasłony, Widać Kobietę Robiącą Zdjęcia Oraz Mężczyznę Z Kamerą. Za Performerką Znajduje Się Biała ściana A Na Niej Ekran, Na Którym Wyświetlane Jest Wideo.
Lepiej być piękna i bogatą,performance,wideo,GaleriaXXI,2018
Zdjęcie Przedstawia Performerkę Roksanę Kularską-Król I Jej Działanie Pod Tytułem Nienawiść, Które Odbyło Się Podczas Wernisażu Wystawy Plexus W Galerii Imaginarium W Łodzi W 2019 Roku. Zdjęcie Zostało Zrobione Przez Szybę Dlatego Widzimy Odbijający Się W Niej Tłum Widzów Stojących W Galerii. W Centralnej Części Kadru Widać Performerkę Ubraną W Czarną Suknię, Która Maluje Wodą Słowa Na Blejtramie Pokrytym Surowym Płótnem. Widoczne Są Słowa: Nienawiść Oraz Nienawi. Artystka Sięga Pędzlem Do Przezroczystego Naczynia W Kształcie Kuli, W Którym Znajduje Się Woda. Z Lewej Strony Kadru Widać Dziewczynkę O Blond Włosach W Dżinsowej Kurtce, A Także Plątaninę Cienkich Drutów.
Nienawiść,performance,Plexus_2018_fot. T. Ogrodowczyk
Zdjęcie Przedstawia Reprodukcję Obrazu Pod Tytułem Bogini Kali, Prezentowanego W Ciemności. Obraz Jest Okrągły. Namalowany Został Farbą Luminescencyjną I Akrylową. W Jego Centrum Widać świecącą Na Zielono, Trupią Czaszkę A Pod Nią Ukrytą Kobietę Z Długimi Włosami Oraz Małe Trupie Czaszki. Dookoła Znajdują Się Słabo Widoczne Małe Trójkąty. Całość Utrzymana Jest W Ciemnej Tonacji.
Bogini Kali,akryl i farba luminescencyjna na płótnie, 2021
Back To Top