Skip to content
Aleksandra Gieraga

Aleksandra Gieraga

Artystka wizualna, porusza się w klasycznych obszarach sztuki: malarstwo, obiekt, sporadycznie rzeźba, fotografia, video, działania efemeryczne.

Swoją twórczość określa mianem Obraz Otwarty. Formalnie określenie to zawiera w sobie wszystkie elementy składowe twórczej działalności Artystki, pozwalając przenikać się czasom, zasadom budowania koncepcji oraz intuicji artystycznej, definiując nieustanie na nowo pojęcie obraz, a także jego obecne znaczenie w dynamicznie zmieniającej się kulturze wizualnej.

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi; dyplom w 1993r w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Romany Hałat. W latach 1994-2006 pełni funkcję asystentki prof. R. Hałat w prowadzonej przezeń Pracowni. Obecnie  jest profesorem uczelni, prowadzi Pracownię Obrazu na Wydziale Sztuki macierzystej Uczelni.

W  latach 1993-1994, na zaproszenie prof. Andrzeja Smoczyńskiego, odbywa  artystyczną rezydencję w Centrum Sitodruku  ASP w Łodzi. Twórczyni międzynarodowej grupy artystycznej Finding  us.

Udział w wystawach, workshopach, rezydencjach są traktowane  jako jedna z form poznawania własnej świadomości. Do znaczących należą m.in. workshop w Kirgistanie, Biennale Sztuki w Taszkencie, Artists in Residence Ja Ram Association “Meet  partners” w  Soechoen (Korea Pd.), I Mevlana International Art Days w Konyi, spotkania artystyczne w Harranie, w Şarköy (Turcja), Konstrukcja w Procesie  w Bydgoszczy, wystawy w Galerii Browarna (Łowicz), w Galerii Zadros Plus (Kopenhaga).

Galeria

Pejzaż Ruchomy To Obraz Składający Się Z Kilku Dużych Płócien, Miejscami Nakładającymi Się Na Siebie. Język Wizualny Ograniczony Został Do Bieli Tła I Czarnych Linii. Każda Linia Jest Wyrazem Ruchomego Pejzażu Oraz Naturalniej Nerwowości Autorki.
Ruchomy pejzaż, 150 x 500cm, three canvases , acryl, 2015
Trzy Czarne Monochromy O Zróżnicowanej Skali Zostały Połączone U Podstawy Czarną Drewnianą Listwą W Porządku Horyzontalnym Z Odstępem Ok. 20 Cm Jeden Od Drugiego.
Conecting black, canvas, acrylic, wooden objects, 150 cmx 350 cm 2017-2018
Szara ściana To Monumentalny Zbiór Kilkudziesięciu Nakładających Się Na Siebie Obrazów, Anektując Swoją Skalą Kilkanaście Metrów. Łączy Je Ten Sam Rodzaj Zapisu, To Drobne, Poziome Szaro-czarne Linie, Które Niekiedy Mają Ambicję Bycia Płaszczyzną Czerni.
Szara ściana, 2.70m x 10m,2000-2020
Szary Obraz Z Imitowaną Perforacją Po Lewej Stronie Zderzony Jest Z Otwartym Kształtem Listwy Po Prawej Stronie. Biel Puntów, Czarna Linia I Szara Powierzchnia Prostokątnego Płótna To Cała Gramatyka Tego Obrazu.
Stan umysłu,107×60 cm, akryl na płótnie, obiekty drewniane, 2018
Noosfera Czyli Rzeczywistość Wspólna, Zapisana Gestem Przesuwania Narzędzia Na Dużym Formacie Płótna. Utworzona Struktura Zderzona Została Z Dwoma Podstawowymi Kierunkami: Horyzontalnym I Wertykalnym Wykonanymi Z Czarnych, Masywnych Listew Tworząc W Górnym Rogu Obrazu Sugestywny Kąt Prosty. Działanie To Sugeruje Także Niedokończone Obramowanie Obrazu.
Aleksandra Gieraga Noosfera cd17, z obiektami, 200 x 178 cm, 2021r
Back To Top