Skip to content
Marta Ostajewska

Marta Ostajewska

Artystka, performerka, doktor sztuk pięknych, redaktor naczelna magazynu artystyczno-naukowego „Powidoki”. Absolwentka ASP w Gandawie (specjalizacja: Performance Art) oraz Filologii Polskiej (Teoria Kultury) na UŁ. Brała udział w wielu międzynarodowych projektach i festiwalach (m.in. RIAP w Kanadzie, rezydencja artystyczna w Danii „Human Hotel: Kopenhagen”, IMAGINARIUS w Portugalii, BIO50 w Lublanie, PAB OPEN 2015, PAB OPEN 2017 w Bergen, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Akcji INTERAKCJE w Piotrkowie Trybunalskim). Otrzymała stypendium z budżetu MKiDN oraz stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi (2014).

Brała udział w międzynarodowych projektach naukowych ENGHUM i COLING, w ramach których spędziła 5 miesięcy na grancie w Smithsonian Institution w DC, Waszyngtonie w USA (2019). Publikuje, bierze czynny udział w międzynarodowych konferencjach dotyczących site-specific (m.in. w ESAP w Porto (2014) i w IFTR 2018 w Belgradzie, w Serbii). Interesuje ją performance, świat ukryty, relacja przestrzeni, ciała i przedmiotu. Wyznawczyni ontologii zorientowanej na obiekt, demokracji przedmiotów i przestrzeni, wyzwalająca je z ich form użytkowych.

Galeria

Zdjęcie Z Performance White Noise, Który Odbył Się W Ramach Tyskiego Festiwalu Performance W 2021 Roku. Na Zdjęciu Znajduje Się Performerka, Marta Ostajewska, Ubrana W Czarne Spodnie Do Połowy łydki I Czarną Marynarkę Oraz Biały Podkoszulek. Trzyma W Lewej Ręce Starą Brązową Walizkę. Stoi Boso Na Rozsypanym W Okrąg Potłuczonym Białym Szkle. Szkło Rozsypane Jest Na Szarym Betonie. Obok Performerki Znajduje Się Czarne Wiadro, A W Nim Kilka Zielonych Butelek Po Winie. Zza Wiadra Wystaje Rękojeść Młotka.
Marta Ostajewska, White noise, Tyski Festiwal Performance, 2021, zdj. Magdalena Pytlarz
Kadr Z Video Performance Inside. W Okrągłym Zagłębieniu W Ziemi Znajduje Się Skulone Nagie Ciało Performerki Marty Ostajewskiej. Widać Jej Wygięte W łuk Plecy, Tył Głowy I Podkulone Nogi. Po Lewej Stronie Ciała Znajdują Się Wystające Z Ziemi Korzenie I Fragment Drzewa. Ziemia Jest Popękana, Sucha I Poprzecinana Bruzdami. Zdjęcie W Ciemnej Brązowej Tonacji.
Marta Ostajewska, inside, video performance, 2020, zdj. Aleksandra Chciuk
Kadr Z Video Performance Migracja Kręconego W Starej Fabryce Scheiblera W Łodzi W Dawnej Elektrowni. W Centrum Zdjęcia Znajduje Się Stara Maszyna Fabryczna W Kolorze Szarym, Z Niewielkim Białym Napisem Lang, Z Wieloma Pokrętłami I Zegarami. Po ścianie Wnętrza Elektrowni Biegną Rury I Kable. Na Betonowej Posadzce Leży Czarno-biały Pies, A Obok Niego, W Gnieździe Zrobionym Z Zielonych, Wysokich Chwastów, Leży Skulona Naga Performerka Marta Ostajewska. Leży Przodem, Z Podkulonymi Nogami, Które Obejmuje Dłońmi. Nie Widać Jej Twarzy.
Marta Ostajewska, Migracja, video performance, 2014, zdj. Adam Musiałowicz
Kadr Z Dokumentacji Performance Still/kill, Który Odbył Się W Opuszczonym Więzieniu W Bergen, W Norwegii. Na Zdjęciu Znajduje Się Spacerniak. Po Lewej Stronie Zdjęcia Znajduje Się ściana Budynku Z Cegieł, Z Niewielkimi Zakratowanymi Białymi Oknami. W Centrum Zdjęcia Jest Szary Wysoki Mur Zwieńczony Drutem Kolczastym. Na Betonowym Podwyższeniu Zabezpieczonym Metalowymi Barierkami, Z Którego Więźniów Obserwowali Strażnicy, Stoi Performerka. Ubrana W Czarne Spodnie Do Połowy łydki I Czarną Marynarkę, Trzyma W Obu Rękach, Za Plecami, Metalowy Pręt, Opierając Go O łopatki. Stoi Wyprostowana, Wysoko, Balansując Na Metalowej Barierce. Ma Bose Stopy.
Marta Ostajewska, still/kill, performance site-specific, Bergen, 2015
Kadr Z Dokumentacji Performance Pa-da. Na Zdjęciu, W Centrum, Znajduje Się Performerka Marta Ostajewska Ubrana W Czarną Marynarkę I Spodnie Do Pół łydki. Ma Bose Stopy I Rude Włosy Zakrywajace Jej Połowę Twarzy. Na Lewym Kolanie Opiera Białe Prześcieradło Oplecione Grubym Sznurem. Bose Stopy I Prawa Dłoń Performerki Zanurzone Są W Głębokim śniegu. Marynarka I Spodnie Są Nim Oprószone. Cały Kadr Wypełniony Jest śniegiem, W Tle Widać Kawałek Szarego Pomazanego Muru.
Marta Ostajewska, [Pa-da], performance, Galeria Manhattan w Łodzi, 2013
Back To Top