Skip to content
Anka Leśniak, zdjęcie portretowe, Fot. Agnieszka Cytacka, w ramach projektu Łodzianki. Atlas Piękna. Zdjęcie przedstawia kobietę - portret artystki patrzącej lekko w górę. Postać sfotografowana jest od dołu. Włosy ma splecione w kok. Ubrana jest w czarną bluzkę z czerwonymi kwiatami. W tle znajduje się fragment kamienicy z nieco zniszczoną fasadą oraz zielony krzew po prawej stronie kadru.

Anka Leśniak

Artystka i badaczka, członkini grupy artystek Frakcja oraz współzałożycielka Seminarium Feministycznego. W 2016 roku obroniła doktorat na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2004) oraz Historii Sztuki ukończonej na Uniwersytecie Łódzkim (2003). Autorka książki Invisible inVisible. Women disconnected from history. Site-specific artworks on abandoned buildings (2017).

Zajmuje się m.in. sztuką instalacji oraz site-specific, video, performance, tworzy cyfrowe foto-kolaże. Bliskie jej są zagadnienia feministyczne, sztuka typu site-specific oraz sztuka w przestrzeni publicznej. W swoich performatywnych realizacjach podejmuje tematy związane z pamięcią, herstorią, tożsamością etniczną, kulturową, migracją i językiem. Autorka projektów: Body Printing, Top Models, Fading Traces, Zarejestrowane, Invisible inVisible. Stypendystka KulturKontakt oraz OeAD w Austrii.

Galeria

Anka Leśniak, Fifi Zastrow. Acta Est Fabula, Instalacja W Przestrzeni Publicznej, Łódź, 2015. Fotografia Instalację W Przestrzeni Publicznej Wykonaną Na Fasadzie Opuszczonego Budynku. Fasada Wypełnia Cały Kadr Zdjęcia. Pod Dachem Widać Czerwoną Kotarę Rozciągniętą Niemal Na Całej Szerokości Fasady. Pomiędzy Pierwszym A Drugim Piętrem, W Centralnej Części Fasady Znajduje Się Napis O Treści: Acta Est Fabula. Wykonany Został Krojem Pisma Antykwa. W środkowej Części Fasady Na Pierwszym I Drugim Piętrze Znajdują Się Drzwi Balkonowe Wraz Z Balkonami. Nad Drzwiami Balkonowymi Drugiego Piętra Widac Napis O Treści: Fifi Zastrow. Napis Wykonany Jest Ozdobnym Pismem Gotyckim Typu Szwabacha. Na Frontowych Drzwiach Zasłoniętych Drewnianymi Brązowymi żaluzjami Wisi Czarno-biały Plakat.
Anka Leśniak, Fifi Zastrow. Acta est Fabula, instalacja w przestrzeni publicznej, Łódź, 2015
Anka Leśniak, Marsz Głodowy Kobiet / Women Food Riots, Performance I Instalacja W Przestrzeni Publicznej, Plac Wolności, Łódź, 2018. Obraz Składa Się Z 8 Mniejszych Fotografii. Fotografia W Lewym Górnym Roku Jest Większa Od Pozostałych I Przedstawia Kobietę – Performerkę Mówiącą Do Megafonu. Ubrana Jest W Białą Bluzkę Z Czerwoną Tasiemką Zawiązaną Pod Szyją I Czarną Spódnicę. Postać Widać Do Pasa. W Tle Widać Niewyraźnie Biały Transparent Z Czerwonymi I Czarnymi Napisami, Pomnik Tadeusza Kościuszki Oraz Fragmenty Budynków. Zdjęcie Poniżej Przedstawia Transparent Z Napisem Zamieszki Głodowe Kobiet / Women Food Riots, Austria 1915. Tło Dla Baneru Stanowi Pomnik Tadeusza Kościuszki Z Widocznym Fragmentem Cokołu Oraz Niebo. Kolejne Zdjęcia Przedstawiają Kolejne Sceny Z Performance: Artystkę – Performerkę Rozdającą Ulotki Przechodniom Przy Ulicy Piotrkowskiej; Performerkę Z Talerzem I Megafonem W Dłoniach Przed Kioskiem Z Pączkami I Lodami; Transparent Z Napisem Bunt Gospodyń Domowych / Housewives Revolte, Africa 2008, Na Tle Pomnika Tadeusza Kościuszki; Fragment Zabudowań Placu Wolności W Łodzi Z Pomnikiem Tadeusza Kościuszki Na Wysokim Cokole, Pod Którym Ustawione Zostały Transparenty.
Anka Leśniak, Marsz głodowy kobiet / Women food Riots, performance i instalacja w przestrzeni publicznej, Plac Wolności, Łódź, 2018
Anka Leśniak PatRIOTki, Obiekty, Fotografie, Video, 2016-2018. Zdjęcie Przedstawia Wnętrze Galerii Sztuki Z Eksponatami – Sukniami Na Pierwszym Planie Oraz Monochromatycznymi Fotografiami Kobiet W Ujęciach Portretowych W Tle. Po Lewej Stronie Widać Fragment Białej Sukni W Której Umieszone Zostały Imitacje Pistoletów I Granatów. W Prawej Części Kadru Widać Czerwoną, Błyszczącą Suknię. Obie Suknie Są Zawieszone W Przestrzeni.
Anka Leśniak patRIOTki, obiekty, fotografie, video, 2016-2018
Anka Leśniak, Św. Anna Samotrzecia / The Triple Goddess, Fotokolaż Cyfrowy, 2017. Czarno-biały Fotokolaż Cyfrowy – Praca W Formacie Kwadratu. Fotografia Ukazuje Trzy Kobiety W Różnym Wieku – Dziewczynkę, Kobietę Między Trzydziestym A Czterdziestym Rokiem życia, Trzymającą Na Kolanach Dziewczynkę, Oraz Starszą Kobietę Z Siwymi Włosami, Która Stoi Za Młodszą Kobietą I Dziewczynką. Kobieta Trzymająca Dziewczynkę Na Kolanach Wskazuje Na Nią Prawą Dłonią I Patrzy Na Widza. Najstarsza Z Trzech Kobiet Wykonuje Gest Obejmowania Obu Młodszych I Również Patrzy Na Widza. Wzrok Dziewczynki Skierowany Jest W Jej Lewą Stronę. Wszystkie Ubrane Są W Stroje Nasuwające Skojarzenia Ze Strojami Ludowymi Lub Etnicznymi. Rysy Twarzy Trzech Kobiet Są Do Siebie Bardzo Podobne. Kobiety Przedstawione Są W Kole Na Białym Tle Wpisanym W Kwadrat. Białe Koło, W Którym Widać Kobiety Obramowane Jest Szarością.
Anka Leśniak, Św. Anna Samotrzecia / The Triple Goddess, fotokolaż cyfrowy, 2017
Anka Leśniak, Rebellious Cells, Kadr Z Video, 2020. Kadr Z Video Przedstawiający Twarz Kobiety – Artystki, I Jej Popiersie Na Jasnym Tle. Ramiona Kobiety Są Nagie. W Dłoni Trzyma Zestaw Do Puszczania Baniek Mydlanych I Ukazana Jest W Trakcie Puszczania Bańki. Duża Bańka, W Której Odbijają Się Refleksy świetlne Przesłania Twarz Kobiety. Twarz Widoczna Jest Zza Bańki Mydlanej. Na Szyi Kobiety Widać Nieduży Siniak.
Anka Leśniak, Rebellious Cells, kadr z video, 2020
Back To Top