Skip to content
Basia Kaczorowska

Barbara Kaczorowska

Zajmuje się malarstwem z ziemi, sztuką książki, obiektem, performance, akcjami, nowymi mediami. Ulubionym tworzywem używanym w pracach artystycznych jest naturalna ziemia, gleba i piasek.

Swoje zainteresowania twórcze lokuje na granicy sztuki i edukacji. Jest autorką wielu projektów, warsztatów artystyczno-edukacyjnych, przedsięwzięć mix- i intermedialnych, współautorką i współprowadzącą program o sztuce współczesnej „Kulturanek” (reż. A. Frątczak) – TVP Kultura. Realizuje wystawy i działania w kraju i za granicą (m. in. Niderlandy, Izrael, Kanada, Łotwa, Włochy, Niemcy), często podejmując tematy dotyczące historii, herstorii, trudnej przeszłości i traumy konkretnego miejsca. Szczególny akcent kładzie na żywy i autentyczny kontakt z odbiorcami, za idealną uznając sytuację kiedy są oni zaproszeni do współtworzenia.

Galeria

Barbara Kaczorowska Obiekt – Książka Unikatowa: The Baedeker From Chorzow, Z Cyklu The Baedeker From Earth Technika: Węgiel, Tektura, Ziemia; Rok Powstania: 2009 Wymiary: Wysokość 16, Szerokość 70, Długość 53 Cm Obiekt Składa Się Z Dwóch Części: Prostopadłościennego, Podłużnego Korpusu Z Lewej I Połączonych Z Nim, Z Prawej Strony, Kilkunastu Tekturowych Kart Zebranych Razem. Korpus Wykonany Jest Z Niewielkich Bryłek Węgla, Szczelnie Do Siebie Dopasowanych. Jest Jednolicie Czarny. Karty Można Przerzucać Jak W Tradycyjnej Książce. Każda Karta Ma Po Prawej Stronie Umieszczony Kwadratowy Obraz Namalowany Czarnym Pyłem Węglowym Oraz Ziemiami I Piaskami W Kolorach Czerwono- Brązowych.
Barbara Kaczorowska, The Baedeker from Chorzow; technika: węgiel, tektura, ziemia; 2009
Barbara Kaczorowska Cykl Obrazów Ziemia I Kobiety Z Zuli Technika: Malarstwo Ziemią Rok Powstania: 2019 Wymiary Pojedynczego Obrazu: Wysokość 50, Szerokość 50 Cm Cykl Składa Się Z 32 Obrazów. Eksponowane Są W Trzech Poziomych Rzędach, Regularnie Jeden Nad Drugim. Patrząc Na Wszystkie Naraz Odnosi Się Wrażenie, że Nie Przedstawiają Nic Konkretnego. Jednak Na Każdym Z Nich Znajduje Się Fragment Twarzy Np. Jedno Oko, Czoło, Część Fryzury. Obrazy Są Realistyczne, Pozwalają Rozpoznać Portretowaną Osobę. Kolorystyka Jest Uproszczona Do Dwóch Kolorów, Bieli Płaszczyzny I Jednolitego Jasnego Brązu Naturalnej Ziemi, Która Została Użyta Do Malowania.
Barbara Kaczorowska, Cykl Ziemia i Kobiety z Zuli (fragment); technika: malarstwo ziemią; 2019
Barbara Kaczorowska Obiekt: From The Italian Land To Poland Technika: Papier, Metal, Ziemia Rok Powstania: 2015 Wymiary: średnice 30 I 40 Cm Dwa Obiekty Kuliste, Większy I Mniejszy. Podwieszone Są Nad Głowami Zwiedzających, Bardzo Blisko Siebie, Mniejszy Nieco Wyżej Od Większego. Kule Wykonane Są Z Papieru, Który Tworzy Niewielkie, Wystające, Poziome Karbowania. Powierzchnia Jest Pokryta Cienką Warstwą Ziemi W Kolorze Jasnobrązowym.
Barbara Kaczorowska, From the Italian land to Poland (fragment); obiekt, technika: papier, metal, ziemia polska (ziemia łódzka) z domieszką ziemi włoskiej (ziemia Południowego Tyrolu), średnice 30 i 40 cm; 2015
Barbara Kaczorowska Obraz: Mazurek Nr 1 Technika: Malarstwo Ziemią Rok Powstania: 2020 Wymiary: Wysokość 50, Szerokość 50 Cm Obraz Przedstawia Wzbijającego Się Do Lotu Ptaka. Przedstawienie Jest Realistyczne I Pozwala Rozpoznać Gatunek Wróbla Mazurka. Do Namalowania Obrazu Zostały Użyte Naturalne Kolorowe Ziemie I Piaski Od Jasnych, Kremowych Do Odcieni Ciemnego Brązu I Czerni.
Barbara Kaczorowska, Mazurek 1 z cyklu Mazurki z Polskiej Ziemi; technika: malarstwo ziemią, 50×50 cm; 2020
Barbara Kaczorowska Akcja Artystyczna: Tożsamość Miejsca Rok Realizacji: 2012 Dokumentacja Fotograficzna Dokumentacja Fotograficzna Składa Się Z Kolażu Trzech Fotografii. Górnej Poziomej Przedstawiającej Miejsce Akcji – Trawnik Lub łąkę Pokrytą Instalacją Artystyczną Z Prostokątnych, Dużych Kart Papieru. Dolną Lewą Na Której Trzej Mężczyźni Pochylają Się Nad Kartą. Dolną Prawą Na Której Widać ślad Ich Działania – Napis Wykonany Z Ziemi.
Barbara Kaczorowska, Tożsamość miejsca; instalacja artystyczna, akcja artystyczna; 2012
Back To Top