Skip to content
Kobieta-artystka siedzi na dziobie łodzi i szydełkuje. Ma na głowie daszek, do którego przyczepione są plakietki związane z inicjatywami kobiecymi i strajkiem kobiet. Ubrana jest w niebieską podkoszulkę i wzorzyste biało-różowe spodnie. Jej stopy są bose. W tle rozciąga się jezioro, po którym płyną dwie inne łodzie. Nastrój wakacyjny.

Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk

Artystka, edukatorka, animatorka kultury, aktywistka, liderka dostępności. Absolwentka łódzkiej ASP. Organizatorka kilku akcji artystycznych: „action crocheting” polegających na kolektywnym dzierganiu, m. in. transparentu: „SIOSTRZEŃSTWO!”, „EMPATIA”, „EKOFEMINIZM”.

W jej indywidualnej pracy artystycznej wątki prywatne splatają się z publicznymi i politycznymi: „Ja czuję!” (2020), „Tort na stulecie praw wyborczych Kobiet w Polsce 1918-2018″ (2018), „Poczuj” (2018), „Ja dziergam a tu kipi!” (2013), „Ja dziergam a świat WRZE!” (2019), „Damski bokser” (2013), „Kura domowa” (2012).

Twórczyni projektu artystycznego „Ja, Kosmos”, który dziergany od 2012 roku jest swoistym dziennikiem (prywatnym i publicznym). Dokumentację dziergania (“crochetselfie”) można śledzić na: www.facebook.com/ja.kosmos.kma.

Autorka felietonów „Szydełko w akcji” publikowanych na łamach aperiodyku „Silne”.

Współautorka publikacji „Książka do zobaczenia”. Część warsztatów jej autorstwa stały się kanwą scenariusza programu „Kulturanek”.

Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw ogólnopolskich i o charakterze międzynarodowym. Jej prace znajdują się w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.

Galeria

Praca Artystki Wykonana Techniką Szydełkowania. Obiekt Jest Płaski, W Formie Koła Składającego Się Z Mniejszych Kół, Z Którego Wystają Długie Wypustki W Formie Stożków Oraz Otwory - Ażury. Całość Miękko Układa Się Na Trawie. Praca Jest W Jasnych, Naturalnych Kolorach: Beżu I Odcieniach Szarości. Dodatkowe Elementy To Doszyte Guziki, Korale, Wisiorki.
Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk, Tytuł, Ja czuję!, obiekt tekstylny, 2020
Praca W Formie Koła, Wykonana Techniką Szydełkowania. Obiekt W Intensywnej, Tęczowej Kolorystyce. W Dolnej Części Pracy Wyróżnia Się Ciemna Część. Całość Pokryta Jest Białymi I Półprzezroczystymi Guzikami Różnego Rodzaju. Tkanina Sfotografowana Na Ciemno-brązowym Tle.
Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk, Ja, Jowisz z cyklu Ja, Kosmos, obiekt tekstylny, 2021
Czarne Rękawice Bokserskie Obszyte Różową Koronką. Ułożone Na Okrągłym Stoliku, Którego Blat To Sam Koronkowy Obrus Naciągnięty Na Hula-hop. Rękawice I Obrus Wykonane Zostały Tą Samą Techniką I Włóczką W Różnych Odcieniach Różu. Obrus-blat Podtrzymywany Jest Przez Ciemną Drewnianą Nogę Od Stołu, W Stylu Retro. Całość Prezentowana Jest Na Białym Tle. U Dołu Po Lewej Od Obrusu Ciągnie Się Nić I Kłębuszek Różowej Włóczki.
Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk, Damski Bokser, obiekt tekstylny, 2013.
Praca Artystki - Okrąg Wykonany Techniką Szydełkowania. Powstał Z Różnych Przędz W Odcieniach Bieli. Wydziergane Elementy Z Włóczki Oraz Liczne Guziki I Koraliki Sprawiają, że Praca Jest Bardziej Przestrzenna. Obiekt Sfotografowany Na Czarnym Tle.
Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk, Tort na stulecie praw wyborczych kobiet w Polsce, 1918-2018
Grupa 10 Osób – Kobiet Trzymających Kilkunastometrowy Transparent Wykonany Techniką Szydełkowania. Kobiety Stoją Od Siebie W Odstępach Ok. 1 Metra. Kobieta Po Lewej Stronie Trzyma Również Megafon W Dłoni. Transparent Wykonany Jest W Odcieniach Różu, Na Którym Odznaczają Się Czarne Litery Układające Się W Napis Siostrzeństwo! W Tle Zniszczone Zabudowania Fabryczne Łodzi – Budynki Z Cegły, Za Nimi Wyrasta Współczesny Wieżowiec. Aura Pochmurna I Chłodna, Na Co Wskazują Ubrania Osób Trzymających Transparent. W Dolnej Części Zdjęcia Jest Duża Kałuża, W Której Odbija Się Transparent.
Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk, Siostrzeństwo, obiekt tekstylny, fot. Tomek Ogrodowczyk
Back To Top