Skip to content
Justyna Jakóbowska

Justyna Jakóbowska

Justyna Jakóbowska absolwentka łódzkiej ASP.

Zajmuje się tworzeniem projekcji wideo na żywo (wideo art, vj-ing). Jako vj działa od 2008 roku, występowała między innymi w ramach Contem ucha w Filharmonii Łódzkiej (12.2008), Warszawskiej Jesieni 2009. W 2018 roku otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Łodzi na performance audio-wideo Podziemna rzeka.

Bliskie jej są również: rysunek, malarstwo, akcja i interwencja artystyczna oraz sztuka instalacji. Jako kuratorka organizowała w latach 2009-2013 projekt site-specific „Dobro i Piękno”.

Prowadzi bloga w formie dziennika rysunkowego poświęconego obserwacji codzienności, jej niepozornym aspektom.

Jej prace były prezentowane między innymi na Suoja Shelter Festival – Laboratory w Helsinkach (06.2019), Międzynarodowym Festiwalu Experyment 2018, Zbąszyń (07.2018), w Massolit Cafe Gallery w Budapeszcie (02.2014), podczas wymiany artystycznej We+our+us w Korei Południowej (10.2014), na wystawie zbiorowej Przezroczystość, Veliko Tarnovo, Bułgaria (11.2012),Festiwalu improwizacji Dzianie się, Olsztyn, (08.2012), Project River, w Cetateni, Rumunii (09.2009) czy Loadz of Berloons, warsztatach zakończonych wystawą zbiorową, Happenstudio Berlin Mitte (08.2008).

Galeria

Justyna Jakóbowska, Autoportret, Odbitka Graficzna, Aquaforta, Aquatinta, 2010 Na Zdjęciu Widnieje Twarz Widziana W Ujęciu Od Dołu. Portretowana Osoba Patrzy W Dół, Dokładnie W Kierunku Odbiorcy, Jakby Prosto W Oczy Osoby Oglądającej Pracę. Twarz Ciasno Wykadrowana, Zdecydowane, Ekspresyjne Linie W Kolorach Zielonym I Czerwonym. Widać Wyraźnie Narysowane Dziurki Od Nosa, Usta, Oczy, Podbródek Oraz Grzywkę. Wyraz Twarzy Poważny, Skupiony, Nieco Gorzki. Praca Dyplomowa Wykonana Podczas Studiów Na łódzkiej ASP. Odbitka Graficzna Na Białym Papierze Formatu 100 X 70 Cm. W Pionie. Zdjęcie Autorstwa Justyny Jakóbowskiej.
Autoportret, odbitka graficzna, aquaforta, aquatinta, 2010
Justyna Jakóbowska, A Dream In The Times Of Pandemic, Wideo, 2021 Kadr Z Wideo Pod Tytułem A Dream In The Times Of Pandemic Wykonany Dla SuPer Art Modern Museum W Styczniu 2021. Na Zdjęciu O Stonowanych Barwach (prawie Czarno-białym) Widać Twarz Artystki Justyny Jakóbowskiej Umieszczoną Centralnie, Od Czoła Do Nosa Oraz Jej Rozwiane Ciemne Włosy Dookoła Twarzy. Półotwarte Oczy Skierowane Są W Dół. Portret Jest Półprzezroczysty. Na Zdjęciu Widzimy Przenikające Od Spodu Ujęcie Fragmentu Miasta Groningen W Niderlandach: Domki Jednorodzinne, Dalej Bloki, Wieżowiec, Korony Drzew, Jasne Niebo. Ujęcie Miasta Wykonane Było Przez Szybę I Widać Na Nim Także Krople Deszczu Na Szkle. Na Czole Artystki Znajduje Się Niewielki Czarny Napis: „what Will The Future Bring”. Zdjęcie W Poziomie.
A dream in the times of pandemic, wideo, 2021
Justyna Jakóbowska, Klapki, Obraz Na Płótnie, 2015 Na Zdjęciu Widać Obraz Pod Tytułem Klapki, O Wymiarach 40 X 40 Cm, Namalowany Farbą Akrylową Na Płótnie. Na Cukierkoworóżowym Tle Namalowana Jest Para Butów Widziana Z Góry. Są To Męskie, Granatowe Klapki łazienkowe, Bez Napisów. Miejscami Widoczne Są ślady Pędzla. Zdjęcie Kwadratowe Autorstwa Justyny Jakóbowskiej.
Klapki, obraz na płótnie, 2015
Justyna Jakóbowska, Podziemna Rzeka, Performance Audio-wideo, 2018 Na Zdjęciu Widać Justynę Jakóbowską Siedzącą Przy Laptopie Podczas Działania Audio-wideo Pod Tytułem Podziemna Rzeka. Działanie Obyło Się W Parku Im A. Mickiewicza (dawniej Park Julianowski) 13 Września 2018 Roku. Jest Ciepły Wieczór Końca Lata, Po Zmierzchu. W Niemal Całkowitej Ciemności Widać Projekcję Wideo Wyświetlaną Na Tkaninie Zwisającej Pomiędzy Drzewami Oraz Zielonkawy Słupek Od Rozstawionej Nad Stanowiskiem Dla Muzyka Altanki. Widać Także Jaśniejący Ekran Komputera A Na Nim Program Wykorzystywany Przez Artystkę Do Obróbki Wideo Na żywo. Na Tle Jasnej Plamy (projekcja Wideo Oraz Ekran Komputera) Widać Ciemną Sylwetkę Artystki Oraz Głowę Któregoś Z Widzów. Wymienione Postaci Widoczne Są Z Tyłu. Ostrość Ustawiona Jest Na Projekcję Wideo. Widać Na Niej Fale Rzeki. Barwy Projekcji To Jasny Niebieski, Zielony, Fioletowy. Całość Fotografii Utrzymana Jest W Granatowofioletowej Tonacji Podkreślającej Atmosferę Wieczoru. Nieco Słabiej Na Fotografii Rysują Się Pnie Drzew I Podświetlona Na Jasnozielono Trawa Na Ziemi. Zdjęcie W Poziomie. Autor Zdjęcia: Kuba Szkudlarek.
Podziemna rzeka, performance audio-wideo, 2018
Na Zdjęciu W Stonowanych Barwach Widać Fragment Instalacji Site-specific Wykonanej Na Wydarzenie GETTO XXI (sierpień 2014, Kurator: Artur Chrzanowski). Praca Znajdowała Się Na Dziedzińcu Kompleksu Fabrycznego Monopolis W Łodzi. Składała Się Ze Zdjęć Umieszczonych W Naturalnych Zagłębieniach Chodnika. Czarno-białe Fotografie Wykonane Zostały Na Folii I Umieszczone W Zagłębieniach Przy Pomocy Cementu, Przypominają Nieco Druk Na Kamieniu Lub Porcelanie. Są To Przedruki Fotografii Wykonanych W łódzkim Gettcie Podczas Drugiej Wojny światowej, Ukazują Codzienność Uwięzionych Tam Żydów. Na Zdjęciu Widać Kilka Zagłębień Z Umieszczonymi W Nich Fotografiami. Dookoła Fotografii Widać ślady Cementu Oraz Chodnik. Przed Wykonaniem Zdjęcia Padał Deszcz I Widać, że Instalacja Oraz Chodnik Są Mokre I Lekko Lśniące. W Dolnej Części Zdjęcia Widać Rośliny Dziko Rosnące W Przerwie Między Płytami Chodnika. Zdjęcie: Zbigniew Olszyna
Instalacja_site_specific_GETTO_XXI_2014
Back To Top