Skip to content
Aurelia Mandziuk

Aurelia Mandziuk

Artystka, kuratorka i animatorka sztuki. Absolwentka ASP w Łodzi. Zajmuje się tkaniną, tworzy obiekty i instalacje z pogranicza wielu dziedzin sztuki. Jej prace odnoszą się do osobistych doświadczeń i relacji interpersonalnych. Jej ostatnie prace dotyczą wzajemnej komunikacji i relacji międzyludzkich:„Króliczek” re-enactment zabawki Katarzyny Kobro (działanie w procesie), oraz site-specific cykl Kody Dialogu – typoinstalacje, jako efemeryczny ślad w kontekście miejsca i ludzi.

Na ukształtowanie takiej postawy niewątpliwy wpływ miała swoista tradycja życia artystycznego miasta Łodzi, w którym artystka urodziła się, mieszka i pracuje. Jej prace prezentowano na 15. wystawach indywidualnych w Polsce i Niemczech oraz ponad 150 wystawach w Europie, USA i Azji. Inicjatorka i uczestniczka wielu międzynarodowych projektów artystycznych. Twórczyni i wieloletnia dyrektor PATIO Centrum Sztuki w Łodzi. Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Sztuka i Dokumentacja.
Pracuje jako profesora w Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Wzornictwa

Galeria

Aurelia Mandziuk, Królik Re-enactment Zbawki, Obiekt, 2011 Szmaciany Królik Umieszczony Jest Centralnie Na Białym Tle, W Pozycji Siedzącej. Królik Jest Brązowy. Wykonany Jest Z Tkaniny Typu Welwet, A Jego Uszy Są Z Filcu. Ma Czerwono Oczy Zrobione Z Plastikowych Okrągłych Guzików. Zabawka Ma 23 Cm Wysokości. Praca Dotyczy Zabawki Wykonanej Przez Katarzynę Kobro W Latach 40. XX Wieku, Która Z Powodu Biedy, Zmuszona Była Zarabiać Na życie Szyjąc Zabawki Dla Dzieci. Jedną Z Nich – Szmacianego Królika Wykonała Dla Swojej Córki – Niki Strzemińskiej.
Aurelia Mandziuk, Królik, Re-enactment zabawki, obiekt, 2011, fot. Mariusz Sołtysik
Aurelia Mandziuk, O Katarzynie III, Typoinstalacja, 2013 Materiał Instalacji: Filc, Szpile Wielkość: 158x236 Cm Cytaty Z Tekstów Władysława Strzemińskiego („Zwrotnica", Nr 4, 1923 Rok) Oraz Fragmenty Listów Strzemińskiego Do Juliana Przybosia (1945), Odnoszące Się Do Katarzyny Kobro. Czcionka Według Szkicu Alfabetu „ar” Władysława Strzemińskiego Z 1932 Roku. Na Zdjęciu, Centralnie W Perspektywie, Pokazana Jest Biała ściana, Do Której W Dziewietnastu Rzędach, Przy Pomocy Stalowych Szpil, Przybite Są Białe, Wycięte Z Filcu, Litery Układające Się W Słowa I Zdania. Litery Lekko Odstają Od ściany I Wyglądają Jak Trudne Do Odczytania Znaki, Ponieważ Zbudowane Są Wyłącznie Za Pomocą Linii Prostych Oraz Kół Lub Ich Fragmentów.
Aurelia Mandziuk, O katarzynie III, typoinstalacja, 2013
Aurelia Mandziuk, O Katarzynie IV, Typoinstalacja, 2019 Widok Pracy Na Wystawie MEDYTACJE FIBONACCIEGO + Sztruksowy Zając | Wobec Katarzyny Kobro (1898-1951) / Muzeum Współczesne Wrocław Zdjęcie Przedstawia Widok Przestrzeni Ekspozycyjnej – ściana O Wymiarach 2m 20 Cm X 4 M 50 Cm Z Karton Gipsu Wybudowana Po łuku, Która Centralnie Wypełnia Obszar Kadru Zdjęcia. Dwie Trzecie ściany Zapełniają Przybite Za Pomocą Stalowych Szpil, W Jedenastu Rzędach Znaki – Litery Wycięte Z Filcu. Wszystkie Litery Lekko Odstają Od ściany. Po Lewej Stronie W Górnym Rogu Znajduje Się Praca Władysława Strzemińskiego Pejzaż Chmury Z 1940 Roku. Jest To Abstrakcyjny Rysunek Wykonany Tuszem I Kredkami Na Papierze. Rysunek Ma Wymiary 41x55 Cm I Oprawiony Jest W Ramkę W Złotym Kolorze.
Aurelia Mandziuk, O Katarzynie IV, Typonstalacja III,2019
Aurelia Mandziuk, Texala, Obiekty – Papier, Nici, Wysokość 25 Cm, 2004 Oryginalne Miniatury Form Krawieckich Odnalezione W Opuszczonej łódzkiej Fabryce, W Której Kiedyś Mieściła Się Wzorcownia Firmy Telimena. Model Płaszcza Damskiego Hortensja Produkcja Wyłącznie Na Eksport. Zdjęcie Przedstawia Ustawione Po Diagonali Kadru Małe Papierowe Obiekty Stojace Na Białej Półce W Dwóch Rzędach, Jeden Za Drugim. Każdy Z Obiektów Jest Wykonany Z Białego Papieru I Wszystkie Powtarzają Tę Samą Formę. Obiekt Składa Się Z Rękawów, Kołnierzyka I Przodu Oraz Tyłu Płaszcza, Jednak Na Zdjęciu Widzimy Tylko Jego Przód. Na Poszczególnych Elementach Dostrzec Można Oryginalne Zapiski Dotyczące Rozmiaru I Opisu Każdego Z Nich (litery I Cyfry). Elementy Połączone Ze Sobą W Całość Za Pomocą Nici Oraz Zszywacza.
Aurelia Mandziuk, Texala, obiekty, 2004
Aurelia Mandziuk, Sklep Bławatny III, Performance, Tkaniny Drukowane, Druk Cyfrowy, Sitodruk, 2011 W Centralny Punkcie Zdjęcia Jest Kobieta W Okularach, Zasłonięta Maseczką. Postać Ta Znajduje Się Wewnątrz Pomieszczenia I Widzimy Ją Przez Otwarte Okno. Ubrana Jest W Czarny Płaszcz W żółtą Kratę. Jest To Autorka Pracy Która Przycina Fragmenty Tkanin. Postać Jest Oświetlona Sztucznym światłem Znajdującym Się Wewnątrz Pomieszczenia. Na Zewnątrz Znajdują Się Trzy Osoby – Mężczyzna Po Lewej Stronie Kadru Oraz Kobieta I Mężczyzn Po Prawej. Wszystkie Postaci Zwrócone W Stronę Autorki. Mężczyzna Po Prawej Stronie Uśmiecha Się. Sytuacja Artystyczna Miała Miejsce Na Przystanku Architektura – W Ramach Projektu Grupy Frakcja Szary Koniec W Ramach Fotofestiwalu W 2021 Roku. W Zaaranżowanym Na Przystanku Tramwajowym „sklepie” Obowiązującą "walutą” Była Wymiana Kontaktów. Osoby Zainteresowane Otrzymywały Ode Mnie Tkaniny Zadrukowane Sylwetką Królika – Zmultiplikowaną Fotografią Mojej Wcześniejszej Pracy Pod Tytułem Królik, Re-eanctment Zabawki.
Aurelia Mandziuk, Sklep Bławatny III, performance, 2021, fot. Tomasz Ogrodowczyk
Back To Top