Skip to content
Alicja Kujawska

Alicja Kujawska

An ethnologist and cultural anthropologist; an educator and editor. She has cooperated with the University of Silesia, the Nicolaus Copernicus University, the Pedagogical University of Krakow, the Patio Art Centre, the World Crafts Council, the Text and Textil magazine, the Krytyka Polityczna Club, the Arka Foundation, and the Gulliver Theatre. As a former activist of the Food Cooperative in Łódź, she promotes food independence and urban gardening.

She organised, together with the Dziecinada (Kidstakes) group, the Pierwsza kohorta (The First Cohort) exhibitions of children’s art. She initiated, in cooperation with the  Cieszyn Castle, the Wool Design in Carpathians, an international workshop for designers. She loves cookbooks and children’s books. As a member of the Frakcja group, she conducts research on being an artist in Poland using participatory methods: interviews, and performances. She uses archives, fabrics, embroidery and bread in her works.

Galeria

Alicja Kujawska, Anarchosyndykaliści, Zdjęcie Kartki Pocztowej 10,5x15,7 Cm., 2021 Zdjęcie Karty Pocztowej Towarzyszącej Wystawie Anarchosyndykaliści Z 2013 Roku. Na Pocztówce Znajduje Się Tytuł Anarchosyndykaliści I Nazwisko Autorki „Alicja Kujawska” Białymi Literami, Z Wielkich Liter. Tekst „Galeria 011 Od Nowa, 10.04.2013, Wernisaż 19" Zapisany Jest Mniejszymi Czarnymi Literami Na Białym Tle. Obok, W Prawym Dolnym Rogu, Również Na Białym Tle, Widać Logo Galerii 011, Klubu Od Nowa Oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika W Toruniu. Centralne Miejsce Na Zdjęciu Zajmuje Flaga Anarchosyndykalistyczna, Czerwono-czarna, Diagonalnie Przecinająca Obraz. Na Jej Tle Widzimy Postaci Tytułowych Anarchosyndykalistów: Tygrysa I Królika. Obie Postaci To Rzeźby Miękkie, Zabawki. Tygrys (oryginalna Zabawka Wielkości 18 Cm) Z Niebieskiego Aksamitu, Stylizowany Na Chibi Albo Piernikowego Ludka (małe I Pulchne Karykatury Postaci Ludzkiej), Ma Nieproporcjonalnie Do Płaskiej „twarzy” Duży Granatowy Filcowy Nos, Małe Haftowane Oczy. Paski Tygrysa Są Granatowe. Uszy Symetryczne, Zdobione Materiałem W Paski. Po Prawej Stronie Królik Z Jasznoszarego Materiału, Uszy Z Materiału W Paski, Krzywo Przyszyte, Pyszczek, Oczy I Pępek Wyszyte Niebieską Nicią (wielkość Oryginalnej Zabawki 23 Cm). Obie Postaci Mają Na Szyjach Czerwone Chustki-bandany, W Nawiązaniu Do Spółdzielczych Działań Anarchosyndykalistów W Hiszpanii I Dawnej Jugosławii. Wystawa (składająca Się Z Rzeźb Miękkich W Różnych Aranżacjach Na Tle Rysunków Przedstawiających Miasto Budowane Przez Spółdzielców) Stanowiła Część Cyklu Wystaw Anarchiści, Którym Kuratorowała Katarzyna Lewandowska.
Anarchosyndykaliści, zdjęcie kartki pocztowej 10,5×15,7 cm., 2021
Alicja Kujawska, Głos Kobiet, Instalacja Z Kołnierzyków I Haftu Czerwoną Nicią – Fragment, 2021 Zbliżenie Na Fragment Instalacji Głos Kobiet. Na Wewnętrznej Stronie Kołnierzyków, Odprutych Od Koszul I Noszących ślady Noszenia, Wyhaftowane Są Ciemnoczerwoną Nicią, Haftem łańcuszkowym, Imiona I Nazwiska Żydówek Transportowanych Jesienią 1941 Roku Do Litzmannstadt Getto: Valerie Pollak (siostry Franza Kafki, Pisarza, Stąd Tytuł Wystawy), Rosenfarb (Chawy), Alice Chany De Buton I Lili Susser. Praca Stanowi Część Wystawy Siostry Kafki Prezentowanej W Wozowni Pałacu Biedermanna Jesienią 2021 Roku, W 80. Rocznicę Transportów Żydów I Żydówek Z Pragi, Hamburga I Innych Miast Europy. Pałac Biedermanna Mieści Się Tuż Przy Granicy Z Litzmannstadt Getto.
Głos kobiet, instalacja z kołnierzyków i haftu czerwoną nicią – fragment, 2021
Alicja Kujawska, Głos Kobiet, Instalacja Z Kołnierzyków I Haftu Czerwoną Nicią, 2021 Zdjęcie Fragmentu Białej ściany Pomiędzy Dwoma Portfenetrami (okno-drzwiami), Do Której Przyczepione Są Białe Kołnierzyki, Diagonalnie Wznoszące Się Od Lewej Do Prawej Strony. Po Lewej Stronie Kadru Widać światło Okna, Po Prawej Drzwi Do Podłogi Ze Szprosami. Instalacja Składa Się Z Siedemnastu Kołnierzyków Zamontowanych Wznosząco, W Konfiguracji Przypominającej Klucz Ptaków. Na Wewnętrznej Stronie Kołnierzyków Wyhaftowane Ciemnoczerwoną Nicią, Haftem Prostym Lub łańcuszkowym, Imiona I Nazwiska Żydówek Transportowanych Jesienią 1941 Roku Do Litzmannstadt Getto. Kołnierzyki Są Białe, Tylko Dwa W Cienkie Czerwone I Niebieskie Paski. Praca Stanowi Część Wystawy Siostry Kafki Prezentowanej W Wozowni Pałacu Biedermanna Jesienią 2021 Roku, W 80. Rocznicę Transportów Żydów I Żydówek Z Pragi, Hamburga I Innych Miast Europy.
Głos kobiet, instalacja z kołnierzyków i haftu czerwoną nicią, 2021
Alicja Kujawska, Lineares II, Tekst, 2018 Zdjęcie Z Fragmentem Tekstu Do Wstępu Katalogu Lineares II, W Którym Grupa Endomoraene Wraz Z Polskimi Artystkami, W Tym Kilkoma Artystkami Z Grupy Frakcja, Prezentowała Swoje Prace Inspirowane Linią. Tekst Napisany W Języku Angielskim.Tłumaczenie Na Język Polski (własne): „Tym, Co Mnie W Tej Wystawie Urzeka, To Fakt, że Każda Z Artystek Pozostaje Wierna Swoim Ulubionym środkom Wyrazu I Podjętemu Tematowi. Wszystkie Pokazują, że O Sprawach Ważnych I Poważnych Można Mówić Bez Ostentacji, Spokojnym I Przyjaznym Głosem. I Razem. Nie Ma Nic Bardziej Zwodniczego Niż Wyrafinowana Prostota. Zostaliście Grzecznie Ostrzeżeni. Nie Dziękujcie”.
Lineares II, tekst, 2018
Alicja Kujawska, Palimpsest, Zdjęcie, 210 X 297mm, 2019 Na Zdjęciu Tkanina-obraz Ze Stojącą Postacią Kobiecą W Obrzędowych Szatach, W Stylizacji Ikony. Tkanina Wisi Na Białej, Brudnawej ścianie, Obok Niej Znajduje Się Włącznik Elektryczny Z Kablem. Na Tkaninie Nadruk Zdjęcia Postaci Patrzącej Na Widza, Z Włosami Do Uszu I Z Grzywką Ubranej W Tkaninę Z Nadrukowanymi Logo Frakcji, Wizualizacjami Wystaw I Realizacji Grupy. Tkanina-archiwum, Zwana Też „Frakcyjnym Ornatem”, Układa Się W Hieratyczne Fałdy. W Lewej Ręce Postać Trzyma – Niczym święci Atrybut – Telefon Komórkowy, Składając Dłoń Do Siebie. W Prawej Dłoni – Tacę Z Dwoma Słoikami (w Nich Zakwas Na Chleb) Oraz Białe Róże. W Tle Widzimy Rekonstrukcję Starego Budynku Dworca Łódź Fabryczna, Który Tworzy łukiem Wejścia Ramę Kompozycji. Na Podłodze Stoją W Kilku Rzędach Drobne Kwiaty (bratki Z Instalacji Aurelii Mandziuk). „Ornat” Z Wystawy Łącz/e/ę Z 2017 Roku Pokazywany Był Na Wszystkich Kolejnych Wydarzeniach Frakcji. Zdjęcie Będzie Wykorzystane W Przyszłych Realizacjach Jako Dokument Dokumentu Dokumentu (pierwotne Zdjęcie Wykonano W 2017 Roku, Nadruk Zdjęcia W 2018, Zdjęcie Nadruku Zdjęcia W 2019). Postać Na Zdjęciu To Alicja Kujawska. Zdjęcie Zrobione Przez Lulę Kosmynkę.
Palimpsest, zdjęcie, 210 x 297mm, 2019
Back To Top