Skip to content
Beata Marcinkowska

Beata Marcinkowska

An intermedia artist and art animator. She looks into various aspects of modern human life, its identity, culturally attributed features, as well as the symbolism of a female body. She implements her own artistic projects: objects, installations, collages, land art and performances. She has participated in individual and collective exhibitions, artistic actions, transmedia and site-specific activities in Poland and abroad. She is the author of workshops and artistic projects for children and adults. She has carried out research projects analysing how children and adolescents are equipped for a full and active reception of contemporary art, and looking for the right direction for the development of artistic education in the context of new media and intermedia tendencies. She is also the author and co-author of publications, including textbooks for children and adolescents.

She is a member of the Art and Documentation Association, as well as the Polish Committee of the International Society for Education through Art (InSEA). She has been working with Frakcja (Fraction) – an intergenerational group of female artists and art academics, since 2018. She is a lecturer at the Strzemiński Academy of Art in Łódź, where she also heads the Institute of Artistic Education.

Galeria

Dla Teresy, 2018 Zdjęcie Przedstawia Obiekt. Jest To Figura Nagiej Kobiety O Krągłych Kształtach. Obiekt Jest Wykonany Z Rosnącej Rzeżuchy I Umieszczony Na Zewnątrz, W Bujnej Trawie. Kobieta Przypomina Prehistoryczną Wenus Z Willendorfu. Rosnąca Rzeżucha Zniekształca Rysy Wenus, Ale Postać Jest Rozpoznawalna. Figura Mierzy Około Jednego Metra. Na Zdjęciu Umieszczona Jest Poziomo. Tytuł Nawiązuje Do Prac Teresy Murak, Która W Latach Siedemdziesiątych Wykorzystywała W Swojej Twórczości Rzeżuchę.
Dla Teresy; obiekt; rosnąca rzeżucha; 2018
Dzikość, 2020 Zdjęcie Przedstawia Obiekt. Jest To Figurka Półnagiej Kobiety O Krągłych Kształtach. Przypomina Prehistoryczną Wenus Z Willendorfu A Jej Wielkość To Mniej Więcej Trzy Czwarte Dłoni Dorosłego Człowieka. Postać Ma Jasną Karnację Skóry I Bujne, Naturalne, Brązowe, Gęste Włosy, Zakrywające Twarz. Górną Część Ciała Zakrywa Koszulka Na Ramiączkach Z Wizerunkiem Głowy Pantery. Oczy Pantery Usytuowane Są Na Piersiach, Nos Na Brzuchu. Łono Kobiety Jest Odsłonięte, Nagie, Z Bujnymi Włosami łonowymi W Kolorze Brązowym. Praca Umieszczona Jest Na Jaskrawym, Czerwonoamarantowym Tle.
Dzikość; obiekt; gips, farby akrylowe, tkaniny, futro; 2020
Ecdysis. Zdarzenie Subrealne, 2021 Zdjęcie Przedstawia Sześć Obiektów. Są To Fragmenty Górnej Części Ciała Trzech Kobiet – Syren. Obiekty Są Naturalnej Wielkości I Wyglądają Jak Kamienne Skorupy. Wszystkie Wykonane Są W Technice Papier Mâché. Zewnętrzne Części Prac Pomalowane Są Na Kolor Szaroniebieski, Lekko Mieniący Się, Kojarzący Się Ze Skałą, Muszlą, Skorupą. Wewnętrzne Części Są W Naturalnym Jasnym Kolorze Masy Papierowej. Trzy Obiekty Przedstawiają Przód Korpusu Kobiety – Piersi, Brzuch I Fragment łona. Pozostałe Trzy Przedstawiają Tył – Fragment Pleców I Pośladki. Cztery Obiekty Mają Przymocowane Fragmenty Syrenich Ogonów Z łuskami. Fragmenty Te Są Niewielkie, Potraktowane Symbolicznie, Mające Tylko Przywoływać Skojarzenie Z Syrenimi Ogonami. Wszystkie Części Pacy Są Umieszczone Na Kwadratowym Podłożu Wysypanym Piaskiem. Zdjęcie Przedstawia Realizację Widzianą Z Góry. W Lewym Górnym I Dolnym Rogu Znajdują Się Dwie Części Ciała Przedstawiające Tył Korpusów Z łuskami. W Prawej Górnej I Dolnej Części Zdjęcia Widać Dwie Połówki Przodów Korpusów Z łuskami. Pośrodku Umieszczona Jest Jedna Połowa Z Tylną Częścią Tułowia I Jedna Z Przodem Tułowia. Jest Ona Wyeksponowana Tak, Aby Widać Było Wnętrze Pracy. Tytułowe Ecdysis Pochodzi Z Języka łacińskiego I Oznacza Proces Okresowego Zrzucania Zewnętrznych Warstw Ciała.
Ecdysis. Zdarzenie subrealne; instalacja, 6 obiektów; piasek, papier-mâché, farby akrylowe, brokat, tiul; 2021
Venus Of Liberty, 2009 Zdjęcie Przedstawia Obiekt. Jest To Czerwona Figura Nagiej Kobiety O Krągłych Kształtach, Umieszczona Pionowo Na Czarnym Tle. Cała Postać świeci, źródło światła Znajduje Się W środku Obiektu. Kobieta Przypomina Z Wyglądu Prehistoryczną Wenus Z Willendorfu. Figura Mierzy Około Jednego Metra I Jest Wykonana Z Czerwonego Plastiku. Na Głowie Kobiety Umieszczony Jest Diadem, Również Wykonany Z Plastiku. Składa Się Z Siedmiu Strzelistych Trójkątów Przymocowanych Do Głowy Wenus I Przypomina Diadem Statuy Wolności Z Nowego Jorku. Tytuł Pracy Odnosi Się Do Wolności.
Venus of Liberty; obiekt; plastik, żarówka z oprawką; 2009
Sub Rosa, 2020 Zdjęcie Przedstawia Fragment Instalacji Artystycznej Zrealizowanej W Pomalowanym Na Czarno Pomieszczeniu. Są To Obiekty – Suknie Zawieszone W Przestrzeni. Składają Się Z Gorsetów I Spódnic Przeciętych Po Bokach I Z Tyłu Na Plecach. Wszystkie Części Gorsetów Związane Są Ze Sobą Połyskującymi Tasiemkami. Suknie Wiszą Rozłożone, Tak Aby Widoczne Było Również Ich Wnętrze. Gorsety Od Zewnątrz Przypominają Fragment Naturalnej Wielkości Kobiecego Ciała Z Wydatnymi Piersiami I Brzuchem. Spódnice Wykonane Są Z Umarszczonego Tiulu. Suknie Są W Kolorze Czarnym I Czerwonym. Cała Instalacja Składała Się Z Dwunastu Sukien Czarnych I Trzech Czerwonych. Na Zdjęciu Widać Tylko Cztery Suknie, Dwie Czarne I Dwie Czerwone. Są One Tak Sfotografowane, By Można Było Zobaczyć Wnętrza Gorsetów Wykonanych Z Połyskującego Materiału. Tytuł Pracy Sub Rosa (dosłownie – „pod Różą") Wywodzi Się Z łaciny I Oznacza – W Zaufaniu, W Tajemnicy, W Ukryciu.
Sub-Rosa; instalacja, 15 obiektów, dźwięk; plastik, tkaniny, tasiemki, farby akrylowe, głośniki; 2020
Back To Top